RATY 0% I DARMOWA WYSŁKA OD 300 ZŁ

Co warto wiedzieć o lunetach do wiatrówek?

Celowniki optyczne już od ponad wieku wspierają każdego strzelca, nie tylko strzelców sportowych, ale również myśliwych, strzelców wyborowych oraz pasjonatów strzelectwa. Podstawową informacją jest to, że lunety celownicze składają się z obiektywu i okularu. Przy okularze znajduje się pierścień, za pomocą którego można modyfikować powiększenie oraz regulować urządzenie. Siatka celownicza i powiększenie, pozwalają skutecznie trafić w cel niewidoczny gołym okiem i z dużej odległości.

Wyposażenie w lunetę celowniczą broni pneumatycznej, wiatrówki czy pistoletu poprawia celność strzelania, co sprawia, że możemy w pełni wykorzystać potencjał karabinka.

Jaką lunetę do wiatrówki wybrać i kupić?

Wydaje się, że odpowiedni dobór lunety jest ważniejszy niż wybór wiatrówki. Na rynku dostępna jest spora liczba celowników, jednak aby dowiedzieć się jaką lunetę wybrać, musimy wiedzieć, do czego potrzebujemy celownik i zagłębić się bardziej w informacje, jakie daje nam producent. Kupując lunetę do wiatrówki, odpowiedzmy sobie na kilka ważnych pytań, które ułatwią nam wybór lunety celowniczej. Ważnym elementem przy wyborze lunety jest typ i model wiatrówki, jaki posiadamy, jakiego powiększenia potrzebujemy, jaki typ siatki celowniczej będzie najwygodniejszy, a także jakich funkcji i mechanizmów będziemy używać.

Jeśli szukamy lunety do tańszej wiatrówki sprężynowej, potrzebny będzie mocniejszy i bardziej wytrzymały celownik. Powodem tutaj jest duży odrzut przy wystrzale, wywołany przez sprężynę napędzającą tłok, co sprawia, że słabej jakości lunety często rozregulowują się, co może skutkować uszkodzeniem celownika.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze lunety? Z pewnością na materiał jej wykonania. Lunety aluminiowe mają mniejszą wagę, co sprawia, że przemieszczanie się z takim celownikiem jest bardziej komfortowe i praktycznie nieodczuwalne. Gdy korzystamy z lunety na zewnątrz, zwróćmy uwagę na jej wytrzymałość na korozje, a także czy wypełniona jest azotem, który eliminuje problem wewnętrznego parowania.

Oznaczenia celowników optycznych

Luneta celownicza to inaczej celownik optyczny. Pod względem parametrów jest tym samym urządzeniem co lornetka, lecz posiada jeden okular niż w przypadku lornetek. Z ich pomocą można zwiększyć precyzję strzelania z dużej odległości nie tylko podczas polowań.

Należy pamiętać, że każda luneta celownicza ma swoje parametry. Podstawowym parametrem w oznaczaniu lunet jest:

Celowniki optyczne – co mówią nam konkretne oznaczenia?

Przy wyborze celownika do wiatrówki zwracamy uwagę na parametry związane z lunetą optyczną. Pomocną wiedzą jest wartość. 

Przykład: 8x – luneta posiada powiększenie widzianego przedmiotu z 80 metrów tak, jakby był oddalony o 10 metrów. 

Liczby oznaczone milimetrami (mm) mówią o średnicy obiektywu. Wartość, która odnosi się do pola widzenia, podawana jest w metrach lub jardach, w zależności od producenta. Dodatkowym oznaczeniem, na który powinniśmy zwrócić uwagę to ”AO” i ”IR”.

Skrót AO to korekta błędu paralaksy, a IR to oznaczenie czy siatka celownicza ma podświetlenie. Czasami możemy także wyczytać w podanych parametrach, jaki rodzaj siatki celowniczej został zastosowany w lunecie, ale dotyczy to wybranych lunet i złożonych siatek balistycznych.

Luneta na wiatrówkę

Dobra luneta do wiatrówek jest na wagę złota dla strzelca czy myśliwego, ale czy aż tak bardzo jej potrzebujemy? Nasze ludzkie oko nie jest skonstruowane tak, aby jednocześnie widzieć wyraźnie muszkę i cel, dlatego musimy korzystać z pomocy dodatkowych narzędzi, takich jak luneta optyczna.

Do wiatrówek sprężynowych polecane są bardziej wytrzymałe lunety celownicze, ponieważ sprężyna, która napędza tłok wiatrówki, wywołuje duży odrzut, a także drgania podczas wystrzału. Dlatego delikatne lunety mogą się rozregulować, a także może dojść do oberwania siatki celowniczej, co za tym idzie — może to spowodować trwałe uszkodzenie lunety.

Wiatrówki PCA, PCP i CO2 nie powodują tak bardzo silnego odrzutu i nie potrzebują mocnych celowników. Dlatego do tych wiatrówek można zastosować delikatniejsze lunety.

Wybieramy wytrzymałe i mocne lunety, by zdecydowanie lepiej i dłużej nam służyły. Warto przed zakupem skontaktować się z profesjonalnym sprzedawcą, który bez problemu przedstawi idealną opcję oraz dopasuje lunetę do danej wiatrówki.

luneta celownicza Helix

Celowniki dla myśliwych

Wyznacznikiem wyboru lunety dla myśliwych będzie rodzaj polowania, na jakie będzie ona wykorzystana. Wytrzymałość celownika jest tutaj ważna, lecz dodatkowo musimy wziąć pod uwagę wybór siatki celowniczej, czy zadowoli nas tradycyjne rozwiązanie np. krzyż niemiecki, czy potrzebujemy złożony krzyż balistyczny.

Luneta o małym powiększeniu z podświetleniem punktowym, świetnie nada się na polowania zbiorowe, daje ona jasny obraz i duże pole widzenia.

Luneta do polowań na tzw. zasiadkę powinna posiadać podświetlenie siatki celowniczej, wyraźny jasny obraz oraz powłokę antyrefleksyjną, która poprawia transmisję światła.

luneta celownicza Titan

Montaż zakupionej lunety – jak to zrobić samodzielnie?

Montaż lunety jest bardzo prosty, polega na użyciu uchwytów znajdujących się na broni. Aby luneta była dobrze zamontowana musimy sprawdzić, czy średnica uchwytów zamontowana w wiatrówce idealnie pasuje do lunety. Bazy montażowe często wyposażone są w tzw. gniazdo kołka stopującego. Jednoczęściowy uchwyt z kołkiem stopującym jest zalecany do wiatrówki sprężynowej, dzięki niemu można stabilnie zamontować celownik.

Większość wiatrówek sprężynowych posiada szyny montażowe od 9 do 11 mm, wiatrówki o konstrukcjach PCP, PCA i CO2 wykorzystuje montaż dwuczęściowy.

Dobierając uchwyt montażowy, pamiętajmy o odpowiednich rozmiarach poszczególnych elementów montażowych, które muszą do siebie pasować.

uchwyty do lunety

Jaki krzyż będzie najlepszy?

Na rodzaj siatki celowniczej ma wpływ sposób i rodzaj strzelania. Musimy zastanowić się jaki rodzaj krzyża balistycznego będzie nam odpowiadał, a do wyboru mamy dość obszerną listę. Dodatkiem do niektórych lunet jest krzyż podświetlany, może być to podświetlenie całego krzyża lub centralnej jego części w jednym, lub w dwóch kolorach. Krzyż podświetlany może ułatwić i przyśpieszyć namierzenie celu, ale może być także przeszkodą w precyzyjnym strzelaniu. Istotna jest szeroka skala regulacji mocy iluminacji, która pozwala dostosować podświetlenie do swoich potrzeb. Dla oka ważny jest kolor podświetlenia, za najlepszy uchodzi zielony.

Najpopularniejszy krzyż celowniczy to krzyż 30/30 lub mil-dot. Pierwszy składa się z czterech grubych ramion przechodzących w środku krzyża w cienkie linie. Krzyż ten pomaga w precyzyjnym strzelaniu do każdego rodzaju obiektu. Mil-dot posiada cztery lub sześć punktów na krzyżu, które umożliwiają wzięcie poprawki na wiatr oraz opad śrutu.

krzyże celownicze

Wiatrówki PCA

Wiatrówki PCA są bardzo popularne wśród amatorów sportu i myślistwa. Łatwość obsługi, duża celność i zasięg, a przede wszystkim możliwość posiadania broni pneumatycznej bez pozwolenia i rejestracji to dodatkowe plusy wiatrówki.

Wiatrówka wystrzeliwuje śrut za pomocą powietrza, jest ono sprężone przed strzałem dzięki pompce, która znajduje się pod lufą. Pompowanie powietrza można dostosować do swoich oczekiwań — mniej ruchów pompujących, szybciej można oddać strzał, lecz tylko z bliskiej odległości 10-15m i gdy nie zależy nam na dużej przebijalności. Strzelania z większej odległości wymaga więcej ruchów pompką.

Zaletą wiatrówek pca jest niewielka, prawie zerowa siła odrzutu, a także wysoka celność. Aby wiatrówka spełniała swoje funkcje, trzeba dokupić do niej lunetę, ponieważ nie podsiada wbudowanych elementów celowniczych.

Łatwość obsługi oraz lekkość, a także duża celność wiatrówki to trafiony wybór dla osób zaczynającą przygodę ze strzelaniem.

Podstawowe siatki celownicze

Zadaniem siatki celowniczej jest naprowadzenie znacznika na obiekt, dlatego nie bez znaczenia jest rodzaj i sposób strzelania. Najbardziej podstawowe siatki celownicze proponują prosty punkt celowniczy. Wszystkie dają centralny punkt celowania. Gruba siatka celownicza lepiej widoczna jest w słabym świetle, a także na ruchliwym tle takim jak np. liście. Ten typ krzyża najczęściej używany jest w lunetach myśliwskich. Cienkie linie krzyża mogą być niewidoczne na ruchliwym tle, lecz świetnie nadają się do precyzyjnego strzelectwa ze względu na niewielkie pole celu.

Podstawowe siatki celownicze to Krzyż Mil Dot – najbardziej złożony krzyż w lunetach. Cienkie części ramion krzyża, posiadają kropki ułatwiające nanoszenie poprawek w pionie i poziomie. Siatka używana jest przez strzelców Field target, ponieważ pozwala szybko i bardzo precyzyjnie nanosić poprawki na odległość i wiatr. Jeżeli strzelanie jest dla Ciebie pasją i chcesz precyzyjnie podejść do tematu to, jest to jedna z najlepszych siatek zastosowana w lunecie.

Kolejną podstawową siatką w celownikach jest Krzyż 30/30 mm – posiada cztery grube ramiona, które przechodzą w środku w cienkie linie. Umożliwia to precyzyjne celowanie w każdych warunkach pogodowych i oświetleniowych. Krzyż nie jest popularny w konserwatywnych kręgach myśliwych w Europie, ponieważ przypomina krzyż stosowany przez wojskowych snajperów. Dla Amerykanów, którzy znani są z praktycznego podejścia do strzelania, stosują go do wszelkich odmian strzelnictwa, jest on najpopularniejszym krzyżem stosowanym w celownikach.

krzyż w siatce celowniczej

Tubus calowy czy 30 mm?

W internecie możemy zauważyć, iż od dłuższego czasu prowadzone są dyskusje na temat średnicy tubusu, jaka jest lepsza. Niektórzy twierdzą, że 30-milimetrowy tubus poprawia transmisję światła, umożliwia bardzo duże powiększenie oraz trwałość. Dla innych to parametr marginalny i nie ma on żadnego wpływu na jasność i klarowność obrazu. Jednak warto wiedzieć, że celowniki 30 mm mają szerszy zakres regulacji krzyża, co ma znaczenie przy strzelaniu z dużej odległości.

Siatka celownicza MilDot

Krzyż MilDot w lunetach celowniczych to najbardziej złożony krzyż. Jest to krzyż stosowany w broni pneumatycznej, ponieważ pozwala szybko i precyzyjnie nanieść poprawki na odległość i wiatr. Ułatwiając nanoszenie poprawek w pionie i poziomie, umieszczono w odstępach kropki na cienkich częściach ramion krzyża. Siatka MilDot jest najczęściej używaną siatką na świecie przez snajperów.

siatka celownicza Mildot

Niemiecki krzyż German nr 1

Niemieckie siatki celownicze powstały już w II wojnie światowej, przez co są najmniej skomplikowane ze wszystkich celowników. Nie oznacza to, że nie sprostają współczesnym wymaganiom, wręcz przeciwnie, mogą zaskoczyć swoją prostotą. German nr 1 ma pojedynczy słupek, który dochodzi do ostrego punku, który jest pionowy i wznosi się od dołu do środka celownika. Z prawej i lewej strony widoczne są pogrubione linie, które nie łączą się ze sobą, ale mają na celu przyciągnąć oko użytkownika do środka.

celowniczy niemiecki krzyż german

Krzyż celowniczy V-plex

V-plex jest to siatka celownicza oparta na MOA, jest to wersja standardowa siatki duplex firmy Vortex Optisc. Ten rodzaj krzyża posiada nieco szersze i ciemniejsze, poziome i pionowe słupki, które zawężają się do cienkiej linii z celownikiem opartym na dupleksie.

krzyż celowniczy v-plex

Duży wybór modeli sprawia, że każdy znajdzie odpowiedni celownik z potrzebnymi parametrami dla siebie. Używanie lunety podczas strzelania, zagwarantuje łatwe namierzenie calu, a także precyzyjne trafienie. Decydując się na zakup lunety, zwróć uwagę na jej parametry, aby pasowała do Twojej broni. Sklep PCP HUNTERS posiada ich szeroką ofertę, a jeśli masz problem z wyborem, nasi doświadczeni pracownicy pomogą i dobiorą odpowiednią lunetę do Ciebie.

Darmowa wysyłka

Dla zamówień powyżej 300 zł wysyłamy za darmo

Wysyłka w 24h

Każdy dostępny produkt wysyłamy w ciągu 24 godzin

Zwrot do 14 dni

Możliwy zwrot produktów w ciągu 14 dni

Jakość i gwarancja

Oferujemy tylko oryginalny sprzęt z gwarancją

W sklepie internetowym PCPHUNTERS możesz szybko kupić wiatrówkę PCP od popularnych producentów w konkurencyjnych cenach. W naszej ofercie znajdziesz również produkty do aktywnego wypoczynku. Urządzenia niezbędne w survivalu jak latarki, noże, lornetki i inne przedmioty wyposażenia przydatne w każdej wyprawie. Profesjonalni myśliwi, sportowcy i entuzjaści outdooru bez wątpienia znajdą dla siebie optykę spełniającą najwyższe wymagania. Za pomocą przyrządów optycznych (celownik, luneta, lornetka) można łatwo zobaczyć obiekt ze znacznej odległości. Szeroka gama produktów na naszej stronie pozwoli znaleźć dla każdego miłośnika aktywności na świeżym powietrzu lub myśliwego urządzenie, które jest w danej chwili potrzebne.

Nie wiesz, który model wybrać?

Nasi doświadczeni pracownicy opowiedzą Ci o cechach każdego produktu, pomogą porównać i wybrać najlepszą opcję dla Twoich celów. Możesz przejść do sekcji „Blog”, aby zapoznać się z rodzajami i charakterystyką broni. Karabiny z mechanizmem PCP mają szereg zalet w porównaniu z konwencjonalnymi systemami pneumatyki. W niektórych przypadkach przewyższają nawet broń palną.
Celność strzału: za standard uważa się skuteczny strzał z odległości 100-120 m. Istnieją przykłady trafień seryjnych z odległości 350-400 m. Wskaźniki są nieporównywalne z danymi systemów sprężynowo-tłokowych i broni palnej.
Dokładność: mały odrzut, wygodna waga, dopracowana regulacja mechanizmów zapewniają dużą gęstość trafień.
Opłacalność: niski koszt strzału i prawie całkowity brak kosztów operacyjnych.
Niski poziom hałasu: w tej konkurencji broń palna przegrywa na starcie. Jeśli dodatkowo zamontujesz tłumik, dźwięk wystrzału będzie cichszy niż delikatne klaskanie w dłonie.
Estetyka modeli: Wiatrówki, karabiny przynoszą zarówno praktyczną, jak i estetyczną przyjemność użytkownikowi produktu z najwyższej półki.

facebook twitter