RATY 0% I DARMOWA WYSŁKA OD 300 ZŁ

Jak wybrać pierwszą wiatrówkę? Przewodnik dla początkujących

Rekreacyjne strzelanie z wiatrówki to wspaniała forma spędzania wolnego czasu z rodziną oraz z przyjaciółmi. Broń na sprężony gaz jest dostępna w Polsce bez zezwolenia i nie wymaga zarejestrowania, jeżeli dysponuje mocą poniżej 17 dżuli. Wybierając swoją pierwszą broń pneumatyczną, powinniśmy wiedzieć, z jaką częstotliwością będziemy z niej korzystać oraz znać kwotę którą, chcemy przeznaczyć na jej zakup. Chcesz kupić pierwszą wiatrówkę, ale nie wiesz, na co zwrócić uwagę ? Przeczytaj uważnie poniższy tekst.

Wiatrówki dla początkujących — warianty z krótką i długą lufą

Decydując się na zakup wiatrówki, musimy w pierwszej kolejności zastanowić się, jak i gdzie będziemy chcieli z niej korzystać. Jeżeli zależy nam na oddawaniu celnych strzałów z dużych odległości, powinniśmy wybrać wiatrówkę długą. Natomiast gdy strzelanie precyzyjne nie jest dla nas priorytetem, a chcemy sporadycznie oddać kilka strzałów np. w obrębie swojej działki, wiatrówka krótka, jest lepszym rozwiązaniem.

W przypadku długich wiatrówek przechowywanie i transport jest utrudniony. Pistolety ze względu na mniejsze gabaryty są lżejsze i łatwiej je przenosić. Dodatkowo wybierając wiatrówkę krótką w formie pistoletu, możemy wybrać model, który jest wzorowany na kultowych producentach takich jak Walther, Beretta, Colt czy Glock.

Wiatrówki sprężynowe

Sposób działania wiatrówek sprężynowych opiera się na pracy sprężyny, która naciąga znajdujący się wewnątrz nich tłok. Naciskając spust, zwalniamy sprężynę, która poruszając się, generuje sprężone powietrze, a tym samym powoduje wylot śrutu z lufy. Dodatkowo wiatrówka sprężynowa może występować w wersji z dolnym lub z bocznym naciągiem.

Wiatrówki klasycznie łamane są najbardziej popularnym przedstawicielem spośród grupy wiatrówek sprężynowych. Mechanizm, w którym lufa jest częścią naciągu, może jednak okazać się rozwiązaniem awaryjnym, gdyż wraz ze wzrostem liczby oddanych strzałów prawdopodobne jest wyrobienie się zaczepów korpusu, co wpłynie negatywnie na celności sprzętu.

Niewątpliwe zalety wiatrówek sprężynowych to spora dostępność na rynku oraz brak dodatkowych kosztów związanych z ich eksploatowaniem. Natomiast sporym minusem jest mocny odrzut, który ma destrukcyjny wpływ na zainstalowaną lunetę.

Czy jest alternatywa dla sprężyny?

Za powtarzalność i precyzje strzału z wiatrówki odpowiada nie tylko długość lufy, ale przede wszystkim napęd. To od niego w głównej mierze zależy moc odrzutu w trakcie oddawanego strzału. Wiatrówki sprężynowe generują spory hałas oraz drgania, które utrudniają trafienie w cel. Aktualnie mamy możliwość zaopatrzyć się w sprzęt pozbawiony wyżej wymienionych mankamentów, gwarantujący nam wysoki poziom satysfakcji oraz pozwalający czerpać sporą przyjemność w trakcie oddawania strzału.

Wiatrówki zasilane CO2

Dzięki zastosowanym rozwiązaniom wiatrówki napędzane sprężonym dwutlenkiem węgla zyskują coraz większą popularność. Zasilane są jednorazowymi kapsułkami, które mogą mieć pojemność 12 lub 88 gramów gazu. Są praktycznie bezodrzutowe co, sprawia, że nadają się do użytku dla początkujących strzelców. Słaby odrzut umożliwia dodatkowo swobodne korzystanie z dwójnoga, który nie sprawdza się w konstrukcjach sprężynowych.

Ponadto wiatrówki zasilane CO2 mają tę zaletę, iż zwalniają z konieczności każdorazowego napinania sprężyny po wystrzeleniu śrutu. Są na ogół konstrukcjami lżejszymi w porównaniu z klasycznymi rozwiązaniami. Mają słabszą moc oddawanego strzału niż modele sprężynowe, i są droższe w eksploatacji.

Wiatrówka „pompka”

Wiatrówki PCA (Pre Charged Air) posiadają wbudowany cylinder, który musimy każdorazowo przed oddaniem strzału napompować siłą własnych mięśni. Mechanizm taki zapewnia minimalny odrzut oraz nie wymaga od nas stosowania dodatkowych akcesoriów. Ponadto poprzez ilość pompnięć możemy wpływać na moc wystrzału — im więcej powtórzeń wykonamy, tym większa będzie prędkość początkowa śrutu.

Pre Charged Pneumatic — wiatrówki zasilane powietrzem

Napęd w tych modelach stanowi sprężone powietrze, które dostarczane jest do kartusza umiejscowionego z reguły pod lufą, za pomocą butli nurkowej lub specjalnej pompki. Takie rozwiązanie pozwala oddać kilkadziesiąt strzałów o dużej mocy na jednym doładowaniu. Atutem wiatrówek PCP jest ich wytrzymałość i znikomy odrzut. O jakości tego typu konstrukcji świadczy fakt, iż są one używane podczas różnego rodzaju imprez sportowych.

Wiatrówka PCP jest zaawansowaną technicznie konstrukcją, zapewniającą wysoką kulturę pracy. Dobrze będą się z nią czuć osoby zaczynające swoją przygodę ze strzelectwem, ale także osoby zaawansowane. Wersje zasilane sprężonym powietrzem są dużo droższe niż ich pozostałe odpowiedniki.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie pierwszej wiatrówki?

Jeśli wiemy, jaki konkretnie wariant wiatrówki nas interesuje i jaki powinien mieć napęd, zostaje nam dopasować dodatkowe elementy, które w istotny sposób wpływają na wygodę użytkowanego sprzętu.

Kaliber jest to średnica wewnętrzna lufy mierzona w milimetrach bądź w calach. Najpopularniejszym formatem jest 4,5 mm oraz 5,5 mm. Pierwszy z nich charakteryzuje się płaskim torem lotu, ma też większą prędkość początkową. Natomiast śrut wystrzeliwany z lufy o kalibrze 5,5 mm jest cięższy, przez co posiada większą moc obalającą i jest mniej podatny na podmuchy wiatru. Wiatrówki o kalibrze 5,5 mm są droższe i trudniejsze do opanowania.

Gwint to spiralne nacięcia, które znajdują się w części wewnętrznej lufy. Jego zadaniem jest nadać wystrzeliwanym śrutom ruch obrotowy, co ma finalnie przełożyć się na stabilność i celność lotu. Zasada ta nie sprawdza się jednak w przypadku wiatrówek słabszych, gdyż śrut wystrzeliwany z lufy posiada zbyt niską prędkość początkową.

Śrut jest to pocisk wykorzystywany w wiatrówkach, wykonany najczęściej ze stopu ołowiu lub cynku. Do precyzyjnego strzelania poleca się śrut typu diabolo półokrągły. Istnieją również śruty o kształcie płaskim, które stosuje się do strzelania do kartonowej tarczy zwykle na dystansach do 20 m. Z kolei śruty zakończone szpicem dobrze się wbijają do różnych przedmiotów, ale są mniej celne.

Jeśli nie wystarczy nam standardowa muszka i szczerbinka, możemy zamontować lunetę. Celownik optyczny montuje się na specjalnej szynie tzw. jaskółczym ogonie za pomocą uchwytów, które nie są dołączone do lunety i należy je kupić osobno. Dobrej jakości luneta to spory wydatek przekraczający niejednokrotnie wartość samej wiatrówki.

Podsumowanie

Na pytanie, jaka wiatrówka będzie najlepsza dla adeptów strzelectwa nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko będzie zależeć od indywidualnych predyspozycji i zasobności portfela. Najrozsądniejszym wyborem dla osób rozpoczynających przygodę ze strzelectwem wydaje się być wiatrówka klasycznie łamana, która z czasem może być zastąpiona nowocześniejszymi rozwiązaniami.

Darmowa wysyłka

Dla zamówień powyżej 300 zł wysyłamy za darmo

Wysyłka w 24h

Każdy dostępny produkt wysyłamy w ciągu 24 godzin

Zwrot do 14 dni

Możliwy zwrot produktów w ciągu 14 dni

Jakość i gwarancja

Oferujemy tylko oryginalny sprzęt z gwarancją

W sklepie internetowym PCPHUNTERS możesz szybko kupić wiatrówkę PCP od popularnych producentów w konkurencyjnych cenach. W naszej ofercie znajdziesz również produkty do aktywnego wypoczynku. Urządzenia niezbędne w survivalu jak latarki, noże, lornetki i inne przedmioty wyposażenia przydatne w każdej wyprawie. Profesjonalni myśliwi, sportowcy i entuzjaści outdooru bez wątpienia znajdą dla siebie optykę spełniającą najwyższe wymagania. Za pomocą przyrządów optycznych (celownik, luneta, lornetka) można łatwo zobaczyć obiekt ze znacznej odległości. Szeroka gama produktów na naszej stronie pozwoli znaleźć dla każdego miłośnika aktywności na świeżym powietrzu lub myśliwego urządzenie, które jest w danej chwili potrzebne.

Nie wiesz, który model wybrać?

Nasi doświadczeni pracownicy opowiedzą Ci o cechach każdego produktu, pomogą porównać i wybrać najlepszą opcję dla Twoich celów. Możesz przejść do sekcji „Blog”, aby zapoznać się z rodzajami i charakterystyką broni. Karabiny z mechanizmem PCP mają szereg zalet w porównaniu z konwencjonalnymi systemami pneumatyki. W niektórych przypadkach przewyższają nawet broń palną.
Celność strzału: za standard uważa się skuteczny strzał z odległości 100-120 m. Istnieją przykłady trafień seryjnych z odległości 350-400 m. Wskaźniki są nieporównywalne z danymi systemów sprężynowo-tłokowych i broni palnej.
Dokładność: mały odrzut, wygodna waga, dopracowana regulacja mechanizmów zapewniają dużą gęstość trafień.
Opłacalność: niski koszt strzału i prawie całkowity brak kosztów operacyjnych.
Niski poziom hałasu: w tej konkurencji broń palna przegrywa na starcie. Jeśli dodatkowo zamontujesz tłumik, dźwięk wystrzału będzie cichszy niż delikatne klaskanie w dłonie.
Estetyka modeli: Wiatrówki, karabiny przynoszą zarówno praktyczną, jak i estetyczną przyjemność użytkownikowi produktu z najwyższej półki.

facebook twitter