RATY 0% I DARMOWA WYSŁKA OD 300 ZŁ

Wybór śrutu do wiatrówki — przewodnik

Korzystając z wiatrówki, musisz wiedzieć, że precyzja oddawanych strzałów w dużej mierze uzależniona jest nie tylko od posiadanych przez Ciebie umiejętności strzeleckich i sprzętu, ale i od tego jaki rodzaj śrutu stosujesz. W zależności od tego, czy wybierasz się na strzelnicę, czy zamierzasz rekreacyjnie postrzelać w przydomowym ogródku, powinieneś dobrać odpowiedni typ amunicji śrutowej. Jaki wybrać śrut do wiatrówki? Jakie są podstawowe kształty śrutu? Jaka jest masa naboi śrutowych? Jak polepszyć właściwości śrutu? Między innymi o tym dowiesz się, czytając poniższy tekst.

Jaki śrut do wiatrówki?

Amunicja śrutowa to popularny rodzaj naboju używany jednakowo przez myśliwych, jak i osoby, które uprawiają rekreacyjne strzelectwo. W zależności od przeznaczenia, śrut może mieć różny kształt oraz masę. Ponadto w zależności od posiadanego kalibru broni, używa się różnego przekroju śruciny – najpopularniejszym wariantem jest kaliber 4,5 mm.

Wykonany jest z głównie z ołowiu, ale istnieją również śruty stalowe czy też plastikowe. Ich wielkość z reguły nie przekracza kilku milimetrów. Nie ma uniwersalnego rodzaju śrutu, który można z powodzeniem używać w każdych warunkach i na każdym dystansie.

Jeżeli nie jesteś pewien, jaki konkretnie wybrać śrut dla twojego modelu wiatrówki możesz nabyć zestaw testowy amunicji śrutowej, który może zawierać kilka rodzajów śrutu. Od razu będziesz mógł ocenić, który konkretnie typ śrutu najlepiej współpracuje z posiadanym przez Ciebie sprzętem. Dostępne są zestawy o różnych kalibrach.

Dobór kształtu śrutu

Obecnie na rynku można nabyć wiele rodzajów amunicji śrutowej różniącej się od siebie m.in. bryłą. Dodatkowo najpopularniejsze z nich w zależności od producenta mogą występować w różnych wariacjach. Od kształtu śrutu zależy precyzja oddawania strzałów oraz tzw. siła obalania. Podstawowe rodzaje śrutu to:

Śrut płaski

Śrut płaski (z angielskiego Flat Head lub Wadcutter) – charakteryzuje się płaską główką, najlepiej spisuje się na krótkich dystansach do 15 metrów. Wykorzystuje się go do strzelań tarczowych, gdyż pozostawia na tarczy wyraźny okrągły otwór, który umożliwia łatwe odczytanie wyniku strzelca. Z reguły występuje w kalibrze 4,5 mm, utrzymuje dobrą celność w wiatrówkach posiadających mniejszą moc kinetyczną. Po opuszczeniu lufy nabój szybko wytraca swoją prędkość, to też często używany jest do strzelania sportowego.

ołowiane śruty do wiatrówki

Śrut szpiczasty

Śrut szpiczasty (z angielskiego pointed) – ze względu na szpiczasty kształt główki, wolniej traci energię i zachowuje płaską trajektorię lotu. Nie jest zbyt celny, za to nabój z łatwością przeszywa na wylot butelki i puszki. Najskuteczniejszy jest na krótkich dystansach, stosowany w wiatrówkach o niskiej i średniej energii. Używa się go do tzw. pest control, czyli do działań mających na celu zwalczanie wszelkiego rodzaju gryzoni, owadów i innych szkodników.

Śrut grzybek (Round Nose)

Nazywany również śrutem okrągłym/półokrągłym jest to uniwersalna amunicja śrutowa, która nadaje się zarówno do polowania, jak i strzelania sportowego. Nabój z zaokrągloną główką charakteryzuje się sporą celnością, wykorzystuje się go w mocnych wiatrówkach i na dużych odległościach. Kształt główki sprawia, że stawia mniejszy opór niż model z płaską główką, przez co na dłuższych dystansach jest od nich celniejszy. Jego zdolności penetrujące są znaczne.

Śrut hollowpoint

Śrut hollowpoint nie posiada odpowiednika w polskim języku. Kształtem przypomina „grzybek z wklęsłym czołem”, posiada nawiercony otwór na czole główki, co powoduje jego rozpłaszczenie w momencie uderzenia w cel, a tym samym pozwala uzyskać większy efekt obalający. Jest to śrut wykorzystywany głównie do polowań, które w naszym kraju są niezgodne z prawem. Sprawdza się podczas strzelania na krótkim dystansie.

Śruty nieołowiane

Z angielskiego Performance Ballistic Alloy (PBA), mogą przybierać różne kształty. Wyróżniają się niską wagą, dzięki czemu uzyskują większą prędkość wylotową kosztem celności strzału.

Kulki BB, strzałki oraz inne

Śrut BB charakteryzują się niską celnością oraz słabą mocą obalającą, to też wykorzystywane są głównie do rekreacyjnego strzelania na krótkim dystansie do 10 metrów. Zaleca się, aby używać stalowych kulek przede wszystkim w wiatrówkach z lufami niegwintowanymi (w innym przypadku mogą niszczyć gwint).

Z kolei amunicja „strzałkowa” używana jest tylko i wyłącznie z gładką lufą. Ich precyzja jest na niskim poziomie. Jeżeli posiadasz wiatrówkę z gwintowaną lufą, nie powinieneś używać amunicji tego typu, gdyż grozi to nieodwracalnym uszkodzeniem gwintu lufy.

Innymi przykładami śrutu, którego nie da się przyporządkować do ww. kategorii to np. śrut wybuchowy ze środkiem pirotechnicznym lub amunicja podkalibrowa. Są to z reguły drogie i rzadziej występujące na rynku typy amunicji śrutowej.

Smar napier pellet lube

Niezależnie od tego, jaki kształt śrutu preferujesz preparat napier pellet lube polepszy właściwości lotne amunicji oraz dodatkowo zapewni lufie wiatrówki ochronę przed korozją. Nieduże opakowanie jest bardzo wydajne i dzięki swym unikalnym właściwościom, spokojne wystarczy na oddanie wielu tysięcy strzałów.

Jaka powinna być masa ciężkiego śrutu?

Masę śrut określa się w granach (z ang. grain, nie mylić z gramami). 1 gran to około 0,065 grama. Zasadniczo w kalibrze 4,5 mm ze względu na masę można podzielić śrucinę na:

Dobierając ciężar śrutu do swojej wiatrówki, powinniśmy wziąć pod uwagę jej moc. Kiedy dysponujemy karabinkiem o niskiej mocy i będziemy chcieć używać ciężkiej amunicji może to spowodować uszkodzenie sprężyny. Analogicznie, gdy dysponujemy mocnym sprzętem i jednocześnie używamy lekkich pocisków, nie wykorzystujemy w całości zgromadzonej w sprężynie energii, przez co narażamy ją na szybsze zużycie, a nawet uszkodzenie.

Podsumowanie

Gdy chcesz oddawać precyzyjne strzały na dużych dystansach, powinieneś wybrać śrut cięższy z zaokrągloną główką. Z kolei, jeśli interesuje Cię strzelanie do celów znajdujących się w niewielkiej odległości, powinieneś raczej zdecydować się na śruty z ostrym czubkiem, które mają świetne właściwości penetracyjne. Osoby uprawiające strzelectwo powinny zdecydować się na wybór amunicji płaskiej przeznaczonych do strzelań tarczowych na krótkim dystansie.

Darmowa wysyłka

Dla zamówień powyżej 300 zł wysyłamy za darmo

Wysyłka w 24h

Każdy dostępny produkt wysyłamy w ciągu 24 godzin

Zwrot do 14 dni

Możliwy zwrot produktów w ciągu 14 dni

Jakość i gwarancja

Oferujemy tylko oryginalny sprzęt z gwarancją

W sklepie internetowym PCPHUNTERS możesz szybko kupić wiatrówkę PCP od popularnych producentów w konkurencyjnych cenach. W naszej ofercie znajdziesz również produkty do aktywnego wypoczynku. Urządzenia niezbędne w survivalu jak latarki, noże, lornetki i inne przedmioty wyposażenia przydatne w każdej wyprawie. Profesjonalni myśliwi, sportowcy i entuzjaści outdooru bez wątpienia znajdą dla siebie optykę spełniającą najwyższe wymagania. Za pomocą przyrządów optycznych (celownik, luneta, lornetka) można łatwo zobaczyć obiekt ze znacznej odległości. Szeroka gama produktów na naszej stronie pozwoli znaleźć dla każdego miłośnika aktywności na świeżym powietrzu lub myśliwego urządzenie, które jest w danej chwili potrzebne.

Nie wiesz, który model wybrać?

Nasi doświadczeni pracownicy opowiedzą Ci o cechach każdego produktu, pomogą porównać i wybrać najlepszą opcję dla Twoich celów. Możesz przejść do sekcji „Blog”, aby zapoznać się z rodzajami i charakterystyką broni. Karabiny z mechanizmem PCP mają szereg zalet w porównaniu z konwencjonalnymi systemami pneumatyki. W niektórych przypadkach przewyższają nawet broń palną.
Celność strzału: za standard uważa się skuteczny strzał z odległości 100-120 m. Istnieją przykłady trafień seryjnych z odległości 350-400 m. Wskaźniki są nieporównywalne z danymi systemów sprężynowo-tłokowych i broni palnej.
Dokładność: mały odrzut, wygodna waga, dopracowana regulacja mechanizmów zapewniają dużą gęstość trafień.
Opłacalność: niski koszt strzału i prawie całkowity brak kosztów operacyjnych.
Niski poziom hałasu: w tej konkurencji broń palna przegrywa na starcie. Jeśli dodatkowo zamontujesz tłumik, dźwięk wystrzału będzie cichszy niż delikatne klaskanie w dłonie.
Estetyka modeli: Wiatrówki, karabiny przynoszą zarówno praktyczną, jak i estetyczną przyjemność użytkownikowi produktu z najwyższej półki.

facebook twitter