RATY 0% I DARMOWA WYSŁKA OD 300 ZŁ

Gdzie można strzelać z wiatrówki?

Zastanawiasz się, gdzie możesz strzelać bezpiecznie z wiatrówki? Ten artykuł podpowie, jakie miejsca są odpowiednie i legalne oraz bezpieczne dla Ciebie, osób postronnych i zwierząt.

Polskie prawo z 21 maja 1999r. dopuszcza posiadanie wiatrówki o mocy nieprzekraczającej 17J każdej osobie, nawet niepełnoletniej. Dlatego że wiatrówki do 17J nie są w kategorii broni pneumatycznej. Ważne, aby podczas zakupu takiej wiatrówki, sprzedający wystawił Certyfikat Limitowej niezarejestrowanej wiatrówki — dokument poświadczy zgodność cech produktu, a także legalności.

Jeśli nasza wiatrówka nie jest bronią pneumatyczną, to tak naprawdę nie ma żadnych ograniczeń prawnych do korzystania z niej w zasadzie wszędzie, tak jak korzystamy z przedmiotów codziennego użytku np. piłka, rower itp. Ale… w przypadku wiatrówki musimy wziąć pod uwagę to iż w Polsce widok jakiejkolwiek broni palnej wywołuje niepokój, a co najważniejsze, stwarzanie zagrożenia dla życia i mienia osób postronnych.

karabinek wiatrówka Hatsan Striker Edge Vortex

Gdzie strzelać z wiatrówki – zgodnie z prawem i bezpiecznie.

Strzelanie z wiatrówki to ciekawe zajęcie, tak naprawdę w świetle prawa strzelać możemy wszędzie, jednak musimy uwzględnić podstawowe zasady i zachować zdrowy rozsądek. Nie zdziwi nas fakt, iż strzelanie w miejscu, gdzie widzą nas inni ludzie, wywoła w nich niepokój, co sprawi, że pojawi się policja lub straż miejska, która ma prawo sprawdzić naszą wiatrówkę czy nie posiadamy ponad limitowej niezarejestrowanej wiatrówki i czy nasze strzelanie odbywa się bezpiecznie.

Wiadomo, iż musimy przygotować się w odpowiedni sposób oraz wybrać odpowiednie miejsca strzelania, tak jak to robimy w przypadku np. gry w tenisa, idziemy na boisko, które jest przystosowane do tej gry. Tak samo w przypadku strzelania, zaczniemy od wyszukania miejsca takiego, aby nie narażać życia i zdrowia ludzi wokół nas. Najbardziej odpowiednie miejsce jest w legalnie funkcjonujących strzelnicach.

strzelnica pod dachem
strzelnica na zewnątrz

Postawy strzeleckie — czy się stoi, czy się leży…

Jeśli chcesz zacząć swoją przygodę ze strzelaniem, warto zasięgnąć wiedzy na temat postaw strzeleckich. Wyróżnia się 4 postawy: stojąca, klęcząca, leżąca i siedząca.

Stojąca postawa — najbardziej klasyczny wariant, wyróżniamy tutaj dwie postawy stojące: myśliwską i sportową. Różnica między nimi to głównie skuteczność w śledzeniu ruchomego celu oraz precyzji strzału. W przypadku wiatrówek najczęściej stosuje się postawę sportową. Wydaje się, że jest ona niewygodna, lecz po treningach i wzmocnieniu odpowiednich mięśni, stanie się zupełnie komfortowa. Dzięki temu przyrządy celownicze będą ”przyczepione” do celu podczas mierzenia i oddania strzału.

W postawie stojącej najlepiej ustawić się prawym bokiem do celu (w zależności od prawo lub lewo ręcznych osób) tak, aby stopy znajdowały się w osi karabinka. Wychylamy biodro i opieramy na nim łokieć, a kolbę zapieramy o ramię, dłoń kładziemy na uchwycie.

postawa stojąca

Klęcząca postawa — to postawa bardzo trudna o nienaturalnej pozycji ciała. Nasze stawy i mięśnie nie są przyzwyczajone do pozostania w tej pozycji na dłuższy czas. Aby przyjąć prawidłową postawę klęczącą, wysuwamy lewą nogę w stronę celu. Prawą zginamy w kolanie, klękamy. Możemy przysiąść na prawej stopie, lewy łokieć oprzeć na kolanie i podtrzymywać łoże wiatrówki. Prawą dłonią podtrzymujemy kolbę, pamiętając, aby łokieć znajdował się blisko ciała.

postawa klęcząca

Leżąca postawa — daje nam komfort, zapewnia dużą stabilność i największą precyzję ze względu na podparcie rąk bezpośrednio na podłożu. Istotne jest tutaj prawidłowe ułożenie całego ciała. Aby taką postawę przyjąć, należy położyć się na brzuchu z głową skierowaną w stronę celu. Rozstaw nogi, aby je rozluźnić. Prawą dłoń połóż na uchwycie karabinka, przystaw kolbę do ramienia. Lewy łokieć oprzyj na podłożu i dłonią złap łoże wiatrówki. Kąt między przedramieniem a podłożem powinien wynosić 30 stopni, a karabinek nie może dotykać podłoża.

postawa leżąca

Siedząca postawa — to pozycja popularna podczas strzelania z karabinków wyborowych i snajperskich. Można wykonywać strzały z siadu tureckiego lub z krzesła z użyciem stolika. W tej pozycji tak jak w pozycji leżącej ważne wygodne ustawienie ciała, aby nie pojawiły się skurcze i nieświadome ruchy.

postawa siedząca

Czy posiadanie wiatrówki jest legalne?

Według Polskiego prawa, które zostało uchwalone 21 maja 1999 r. o broni i amunicji, każdy może posiadać wiatrówkę o mocy nieprzekraczającej 17J bez pozwolenia, nawet osoba niepełnoletnia. Takie wiatrówki nie są traktowane jako broń pneumatyczna. Wiatrówka to broń sportowa, którą można zakupić w sklepie stacjonarnym lub internetowym, ważne jest, aby sklep wystawił Certyfikat Limitu Energii 17J. Dokument ten poświadcza o legalności oraz zgodności cech produktu.

Czy mogę strzelać u siebie na podwórku i innym „swoim terenie”?

Jeśli wybierasz swój teren np. pole, działkę lub ogród, możesz strzelać, bez żadnych ograniczeń. Jednak musisz zadbać o to, aby Twój śrut nie trafił do sąsiednich prywatnych posesji. W najgorszym wypadku możesz zrobić komuś krzywdę, w najlżejszym, Twój dobry sąsiad może wezwać policję, informując o wrzucaniu na jego posesję śmieci — inaczej mówiąc Twój śrut. A więc dla zachowania ostrożności zalecane jest strzelanie tak, aby za celami mieć nieprzebijaną barierę w postaci ściany, nasypu lub kulochwyt.

Cel, do którego możesz strzelać

Zasięg w wiatrówkach zwykle waha się od 10 metrów do 100 metrów, ale ich siła może być jeszcze większa. Warto więc zabezpieczyć teren za celem. Nie musisz używać jakiegoś nasypu np z ziemi, czy nawet ustawiać worki z piaskiem, wystarczający będzie dobry kulochwyt, za którym znajdzie się ściana lub grube deski. Zasięg pistoletów CO2 jest mniejszy niż w wiatrówkach PCP, dlatego lepiej ustawić kulochwyt niżej niż wylot lufy, w przeciwnym wypadku, niecelny strzał trafi do sąsiada.

kulochwyt

Stojąca postawa strzelecka

Celne oddanie strzału to nie tylko dobrze przystrzelona broń. Duże znaczenie ma postawa naszego ciała. Ta właściwa postawa ma być przede wszystkim stabilna. Podstawową podstawą strzelecką jest — postawa stojąca. Daje ona możliwość szybkiego zejścia z linii strzału, przemieszczania się w różnych kierunkach i szybkiego przejścia do innych postaw. Strzelec musi stać swobodnie, obiema stopami na powierzchni, bez żadnego innego podparcia. Wiatrówka podtrzymywana jest obiema rękami i ramię, policzek i część klatki piersiowej. Jednak nie może opierać się o kurtkę lub klatkę piersiową poza okolicą prawego ramienia i prawej piersi. Lewe ramię i łokieć mogą być oparte o klatkę piersiową lub biodro.

Stojąca postawa strzelecka

Czy można strzelać z wiatrówki na własnym terenie?

Jak mówi przysłowie ”Wolnoć Tomku w swoim domku” czyli na swoim terenie możesz strzelać bezpiecznie ze swojej wiatrówki bez pozwolenia. Jednak należy zachować ostrożność. W przypadku strzelania na swoim podwórku uważajmy na sąsiadów i ich mienie. Świetnie sprawdzi się polana, jeśli posiadasz taką na własność, lecz tutaj także trzeba zadbać o bezpieczeństwo. Upewnijmy się, że śrut nie doleci do pobliskiej drogi lub chodnika czy ścieżki rowerowej. Zadbać trzeba także o czystość miejsca po zakończonym strzelaniu, pomoże w tym kulochwyt, który zbierze wystrzelony śrut.

kulochwyt magnetyczny

Na własnym terenie otwartym strzelanie rekreacyjne jest przyjemnym sportem, lecz zwracajmy uwagę, gdzie strzelamy i w co, aby z przyjemności nie zrobiła się niemiła i przykra sprawa. Choć wiatrówki są legalne i możliwość strzelania z nich jest obszerna, to jednak bądźmy świadomi, iż mogą wyrządzić krzywdę drugiej osobie lub zwierzęciu.

otwarta przestrzeń do strzelania rekreacyjnego

Hałas podczas strzelania z wiatrówki

Hałas z wiatrówki nie jest zbyt głośny i z pewnością nie jest przeszkodą przed zainteresowaniem się tym sportem. Dla osób postronnych głos z wiatrówki podczas strzelania nie jest bardzo słyszalny, to ułamek tego co słyszy osoba strzelająca z broni palnej. Chyba że strzelamy w godzinach ciszy nocnej lub obok domu sąsiada, może stać się to uciążliwe.

Strzelanie na starych, opuszczonych strzelnicach

Strzelanie w starych, nieużywanych strzelnicach to idealne miejsce dla miłośników strzelectwa, lecz tak samo jak w przypadku polany czy prywatnego podwórka, musisz zachować ostrożność. Zadbaj o bezpieczeństwo swoje, osób towarzyszących czy przechodniów. Najlepiej oznacz teren np. taśma w jaskrawym kolorze, tabliczką informującą o strzelaniu lub flagami, wtedy osoba, która zbliży się do miejsca, będzie wcześniej poinformowana o niebezpieczeństwie, jakie może jej zagrażać. Nie pozostawiaj po sobie śladu obecności takich jak śruty lub tarczki. Opuszczona strzelnica z pewnością do kogoś należy, warto więc wcześniej zapytać o pozwolenia właściciela danego miejsca.

Takie miejsca znane są w środowisku, a więc informacje na ich temat znajdziesz z pewnością na forach internetowych lub Facebooku.

poniemiecka strzelnica Krotoszyn

Co ze strzelaniem w lasach?

Sprawa ma się podobnie jak w przypadku strzelania na swoim podwórku czy polanie. Lecz tutaj musimy uważać jeszcze bardziej, ponieważ możemy nie dostrzec człowieka lub zwierzęcia przemieszczającego się między drzewami i w każdej chwili może pojawić się na linii strzału. Strzelając w lesie musisz zabezpieczyć teren, najlepiej białoczerwoną taśmą. Las także może być czyjąś własnością, dlatego zapytaj wcześniej o zgodę na strzelanie w nim. Uzyskaj przynajmniej ustną deklarację właściciela. Wtargniecie na czyjąś posesję grozi karą grzywny. Grzywna grozi równiez za stwarzanie zagrożenia zycia lub zdrowia ludzi i zwierząt. Naturalnie usypane nasypy sprawią, że zabawa będzie jeszcze lepsza, takie nasypy zwiększają poziom bezpieczeństwa. Pamiętaj, że las to natura i nie zaśmiecaj go, zabierz ze sobą rzeczy, które miałeś podczas stzrelania. Nie możesz zostawiać zużytych tarcz.

strzelanie w lesie

W Polsce polowanie jest zabronione i nie jest legalne. Każda osoba która dopuszcza się polowania na zwierzętach bez odpowiednich uprawinień, karana jest wysoką grzywną. Aby uzyskać zgodę na posiadanie broni palnej oraz zostać myśliwym, trzeba uzbroić się w cierpliwość, bo dorga do celu jest dość długa i trudna. Dlaczego? Cel jest jasny, potrzebą jest wyeliminowanie osób, które nie nadają sie na myśliwych z uwagi na nieodpowiednie warunki psychiczne lub fizyczne.

Co może przeszkadzać osobom postronnym i jak sobie z tym radzić?

Postronne osoby, które widzą lub słyszą strzały, reagują strachem. Większości może przeszkadzać strzelanie, dlatego zawsze bądźmy wyrozumiali, warto odpowiadać na zadane pytania z czego strzelamy. Teraz wiekszość waitrówek przypomina broń palną i należy rozwiać wątpliwości przypadkowych przechodniów, a na pewno ich nie straszyć. Ludzie często zwracają uwagę na pozostawione śmieci, dlatego należy dokładnie sprzątać po sobie.

Możemy zostać oskarżeni przez przypadkowych przechodniów o wejście na na teren prywatny bez zezwolenia, o niszczenie czyjejś własności, o niszczenie przyrody.

W najgorszym wypadku nadgorliwe służby mundurowe mogą oskarżyć nas o polowanie lub o stwarzanie zagrożenia dla innych ludzi, dlatego pamiętajmy w jakich miejscach strzelamy. Dołużmy wszelkich starań aby nie zrobić nikomu krzywdy i nie dawać powodów do kontroli przez służby mundurowe.

Regulacja przyrządów celowniczych

Aby strzelanie do celu miało sens, wiatrówka powinna mieć sprawny przyrząd celowniczy. Podstawowym wyposażeniem każdej wiatrówi jest otwarty przyrząd celowniczy czyli muszka i szerbinka. Muszka która jest nieruchoma, umiejscowiona jest na końcu lufy, natomiast szczerbinka jest na jej począrku lub jeszcze bliżej oka strzelca. Skuteczność celowania w pionie i poziomie, pozwala regulacja tej ostatniej. Jest to prosty mechanizm: patrząc wzdłóż wiatrówki muszka musi znajdować się centralnie w szczerbince.

Jak sprawdzić czy przyrząd celowniczy jest ustawiony prawidłowo? Narysuj na kartce cel, kropkę o średnicy około 3 centymertów. Ustaw cel na nie zbyt dłużym dystansie, około 10 metrów. Zajmij wygodną, stabilną pozycję strzelecką i oddaj 3 strzały. Jeśłi śrut trafił w kropkę, oznacza to że przyrżady są ustawione prawidłowo. Jeśli widzisz odchylenia, wprowadź poprawki za pomocą pokręteł.

Widok prawidłowego i złego ustawienia muszki i szczerbinki

Celownik optyczny czyli luneta jest bardziej zawansowanym sprzętem do celowania. Tutaj należy pamiętać, ze odrzut w wiatrówce spręzynowej może rozkalibrować a nawet zniszyć słabej jakości lunetę. Dlatego warto dobrać odpowiednią lunetę o bardziej trwałej obudowie.

tarcza strzelnicza

Strzelamy bezpiecznie, tak aby nie zrobić sobie ani nikomu krzywdy. Oprócz wiatrówki, śrutu i tarcz, warto mieć ze sobą apteczkę pierwszej pomocy. Przyda się w razie drobnych skaleczeń czy urazów. Zabierz ze sobą także podstawowe środki do czyszczenia sprzętu, smar, szmatka czy wycior. Do transportu sprzętu, przydatny będzie pokrowiec.

Podczas strzelania z wiatrówki, mozesz spodziewać się kontroli policji, pamiętaj aby mieć przy sobie dowód zakupu, na którym widnieje oznaczenie energii kinetycznej ponizej 17J. Na naszej stronie www.pcphunters.com znajdziesz wszystkie niezbędne akcesoria, a także wiatrówki o dopuszczalnej energii nie przekraczającej 17J.

Pamiętaj aby zdrowy rozsądek towarzyszył Ci podczas zabawy.

Darmowa wysyłka

Dla zamówień powyżej 300 zł wysyłamy za darmo

Wysyłka w 24h

Każdy dostępny produkt wysyłamy w ciągu 24 godzin

Zwrot do 14 dni

Możliwy zwrot produktów w ciągu 14 dni

Jakość i gwarancja

Oferujemy tylko oryginalny sprzęt z gwarancją

W sklepie internetowym PCPHUNTERS możesz szybko kupić wiatrówkę PCP od popularnych producentów w konkurencyjnych cenach. W naszej ofercie znajdziesz również produkty do aktywnego wypoczynku. Urządzenia niezbędne w survivalu jak latarki, noże, lornetki i inne przedmioty wyposażenia przydatne w każdej wyprawie. Profesjonalni myśliwi, sportowcy i entuzjaści outdooru bez wątpienia znajdą dla siebie optykę spełniającą najwyższe wymagania. Za pomocą przyrządów optycznych (celownik, luneta, lornetka) można łatwo zobaczyć obiekt ze znacznej odległości. Szeroka gama produktów na naszej stronie pozwoli znaleźć dla każdego miłośnika aktywności na świeżym powietrzu lub myśliwego urządzenie, które jest w danej chwili potrzebne.

Nie wiesz, który model wybrać?

Nasi doświadczeni pracownicy opowiedzą Ci o cechach każdego produktu, pomogą porównać i wybrać najlepszą opcję dla Twoich celów. Możesz przejść do sekcji „Blog”, aby zapoznać się z rodzajami i charakterystyką broni. Karabiny z mechanizmem PCP mają szereg zalet w porównaniu z konwencjonalnymi systemami pneumatyki. W niektórych przypadkach przewyższają nawet broń palną.
Celność strzału: za standard uważa się skuteczny strzał z odległości 100-120 m. Istnieją przykłady trafień seryjnych z odległości 350-400 m. Wskaźniki są nieporównywalne z danymi systemów sprężynowo-tłokowych i broni palnej.
Dokładność: mały odrzut, wygodna waga, dopracowana regulacja mechanizmów zapewniają dużą gęstość trafień.
Opłacalność: niski koszt strzału i prawie całkowity brak kosztów operacyjnych.
Niski poziom hałasu: w tej konkurencji broń palna przegrywa na starcie. Jeśli dodatkowo zamontujesz tłumik, dźwięk wystrzału będzie cichszy niż delikatne klaskanie w dłonie.
Estetyka modeli: Wiatrówki, karabiny przynoszą zarówno praktyczną, jak i estetyczną przyjemność użytkownikowi produktu z najwyższej półki.

facebook twitter