RATY 0% I DARMOWA WYSŁKA OD 300 ZŁ

Jak wybrać odpowiedni kolimator do wiatrówki?

Kolimator jest to przyrząd celowniczy, który można zamontować zarówno na broni palnej, jak i na broni pneumatycznej. Wykorzystując zjawisko kolimacji, urządzenie pozwala na szybsze i precyzyjniejsze oddawanie strzałów niż w przypadku tradycyjnych mechanicznych przyrządów celowniczych. Otwarte przyrządy optyczne wymagają od strzelców zachowania sporej koncentracji oraz utrudniają skupienie się na otoczeniu. Chcesz wiedzieć, jak działają oraz czym są kolimatory? Czym różni się kolimator pryzmatyczny od holografu? Jak ustawić kolimator? Czym zasilanie są kolimatory? Przeczytaj uważnie.

Jak działają oraz czym są kolimatory?

Celowniki kolimatorowe dzięki temu, że zmieniają rozbieżne wiązki światła na równoległe, ułatwiają celowanie obuoczne oraz pozwalają szybciej i celniej oddać strzał. Wykorzystując proces kolimacji, w którym laserowa wiązka odbija się od soczewki z powłoką refleksyjną i generuje siatkę celowniczą, kolimatory znacznie skracają czas potrzebny od momentu zauważenia celu i przyjęcia właściwej pozycji do pociągnięcia za spust broni.

Kolimator wyświetla punkt celowniczy bez względu na pozycję broni, dzięki któremu możliwe jest szybkie oddanie strzału bez potrzeby zamykania oka przez użytkownika oraz bez konieczności zgrywania przyrządów celowniczych. Współczesne kolimatory dzięki zastosowaniu najnowszych technologii potrafią wyeliminować błąd paralaksy, a po zainstalowaniu noktowizora możliwe jest skuteczne operowanie bronią również w nocy.

Celownik kolimatorowy należy dopasować do rozmiaru posiadanej wiatrówki. Jeżeli posiadamy pistolet, wygodnie będzie zainstalować mniejsze urządzenie. Z kolei do wiatrówki długolufowej wybierzmy kolimator większy. Przy wyborze kolimatora weźmy pod uwagę możliwość instalacji dodatkowego osprzętu takiego jak np. powiększalniki do kolimatorów.

Jaki kolimator wybrać zamknięty czy otwarty?

Wszystko zależy od zastosowania. Przyrządy celownicze zamknięte szczególnie polecane są osobom, które używają wiatrówek w sytuacjach mogących narazić je na uszkodzenia mechaniczne i szkodliwe działanie warunków atmosferycznych. Solidna obudowa ochroni optykę przed różnego typu zanieczyszczeniami i wilgocią. Kolimatory zamknięte najlepiej sprawdzą się we wszelkiego typu aktywnościach na otwartym terenie.

Kolimator otwarty jest lżejszy, ale przez to bardziej podatny na uszkodzenia mechaniczne. Posiada duże pole widzenia, co sprawia, że wykorzystywany jest przeważnie w strzelectwie dynamicznym oraz zastosowaniach profesjonalnych o typowo miejskiej specyfice. W myślistwie, ze względu na wagę urządzenia również stosuje się kolimatory otwarte, mimo że ich konstrukcja predysponuje je do zastosowań w zamkniętej przestrzeni.

celownik kolimatorowy

Kolimator pryzmatyczny czy holograf?

Celowniki holograficzne są odmianą kolimatorów otartych. Tym, co je różni to sposób projekcji punktu celowniczego. Mianowicie w holografie wiązka światła przechodzi przez hologram i wpada bezpośrednio do oka użytkownika. Wpływa to znacząco na komfort oddawania strzałów, gdyż siatka utworzona za pomocą holografu nie zasłania celu co szczególnie widać podczas prowadzenia ognia na dłuższy dystans. Celowniki holograficzne posiadają wyższej jakości znaki celownicze, za to są dużo droższe niż klasyczne kolimatory.

Jaki format może mieć punkt celowniczy?

Najczęściej spotykanym typem siatki celowniczej w celowniku kolimatorowym z reguły jest czerwona kropka. Zdarzają się modele kolimatorów, które posiadają kropkę koloru zielonego, szczególnie jeśli wyposażone są w tryb NV (nightvision).    

Wielkość siatki celowniczej również ma znaczenie. Dla adeptów strzelania na początku lepsza będzie siatka większa, gdyż jest łatwiej zauważalna i bardziej widoczna szczególnie w jasnym świetle dziennym. Dopasowanie siatki celowniczej zależy od własnych predyspozycji. Przykłady siatek celowniczych stosowanych w kolimatorach:

Jak ustawić kolimator?

Aby właściwie skalibrować kolimator, należy zgrać punkt celowania z dowolnie obranym celem. Kalibrację przeprowadza się metodą prób i błędów, aż do momentu idealnego scalenia się punktu celowniczego z celem. Stąd też najlepszym miejscem do kalibracji jest strzelnica, gdzie można porównywać wyniki i dokonywać ewentualnych korekt.

Czym zasilanie są kolimatory?

Celownik kolimatorowy do poprawnego działania wymaga zasilania. Najczęściej jest to bateria, która zamontowana w urządzeniu ma długą żywotność sięgającą do kilku lat. Bez zasilania siatka celownicza nie będzie wcale widoczna, dlatego zaleca się posiadanie baterii zapasowych, szczególnie podczas polowań oraz działań militarnych.

Istnieją również kolimatory, które działają bez baterii, ale ich dużą wadą jest to, że nie radzą sobie w jasnych słonecznych warunkach. Poszczególne celowniki posiadają system automatycznego włączania i wyłączanie podświetlania oraz regulacji jasności.

Jaki kolimator do wiatrówki?

To, jaki celownik kolimatorowy zamontujemy do wiatrówki, zależy przede wszystkim od jej rodzaju zasilania. Jeśli szukamy kolimatora do wiatrówki łamanej, która generuje duży odrzut, należy wybrać sprzęt wytrzymały i odporny na przeciążenia. Z kolei, jeśli posiadamy wiatrówkę zasilaną CO2, która nie posiada sporego odrzutu, możemy zdecydować się na wariant tańszy.

Wybierając kolimator, zwróćmy uwagę, w jaki sposób jest przymocowywany do wiatrówki. Znaczna ilość tradycyjnych wiatrówek sprężynowych ma 11 mm frez montażowy typu „jaskółczy ogon” jednak coraz częściej pojawiają się wiatrówki z uniwersalną szyną Pictainny/Weaver stosowaną w broni palnej oraz w różnych replikach ASG.

Jaki kolimator do strzelby?

Kolimator zamontowany na strzelbie powinien być lekki i mieć kompaktowy rozmiar, ale jednocześnie jego obudowa powinna być na tyle odporna, żeby mogła wytrzymać silny odrzut (min. 4000 J) z broni gładkolufowej. Aby umożliwić precyzyjne celowanie, kolimator musi dysponować dużym zakresem jasności podświetlania.

Jaki kolimator do glocka?

Wybierając celownik kolimatorowy do pistoletu typu Glock w wersji MOS (Modular Optic System) możemy go szybko i solidnie zamontować na frezie zamka. Zapewni to niskie osadzenie kolimatora względem osi lufy, a także zlikwiduje problem przewyższenia, z którym mamy do czynienia podczas montażu na szynach.

Jaki kolimator do sztucera?

Celownik kolimatorowy używany podczas wszelkiego typu polowań zbiorowych musi ułatwiać strzały na dalekie odległości, a jasność obrazu powinna być na tyle mocna, że umożliwia operowanie bronią przy mocnym świetle słonecznym. Niezależnie od naszego wyboru należy pamiętać, że kolimator na sztucer powinien wytrzymać odrzut co najmniej 4000 J.

Podsumowanie

Dobrze dobrany kolimator umożliwia łatwe i szybkie wejście w cel oraz zapewnia wysoką świadomość sytuacyjną, która jest szczególnie istotna podczas uprawiania wszelkich ekstremalnych sportów strzeleckich. Wybór kolimatora uzależniony jest przede wszystkim od konkretnego egzemplarza wiatrówki, jaką posiadamy oraz własnych preferencji. Wybierając kolimator, miejmy na uwadze to, w jakich warunkach będziemy go używać oraz czy chcemy doposażyć wiatrówkę w dodatkowe akcesoria typu powiększalniki do kolimatorów.

Darmowa wysyłka

Dla zamówień powyżej 300 zł wysyłamy za darmo

Wysyłka w 24h

Każdy dostępny produkt wysyłamy w ciągu 24 godzin

Zwrot do 14 dni

Możliwy zwrot produktów w ciągu 14 dni

Jakość i gwarancja

Oferujemy tylko oryginalny sprzęt z gwarancją

W sklepie internetowym PCPHUNTERS możesz szybko kupić wiatrówkę PCP od popularnych producentów w konkurencyjnych cenach. W naszej ofercie znajdziesz również produkty do aktywnego wypoczynku. Urządzenia niezbędne w survivalu jak latarki, noże, lornetki i inne przedmioty wyposażenia przydatne w każdej wyprawie. Profesjonalni myśliwi, sportowcy i entuzjaści outdooru bez wątpienia znajdą dla siebie optykę spełniającą najwyższe wymagania. Za pomocą przyrządów optycznych (celownik, luneta, lornetka) można łatwo zobaczyć obiekt ze znacznej odległości. Szeroka gama produktów na naszej stronie pozwoli znaleźć dla każdego miłośnika aktywności na świeżym powietrzu lub myśliwego urządzenie, które jest w danej chwili potrzebne.

Nie wiesz, który model wybrać?

Nasi doświadczeni pracownicy opowiedzą Ci o cechach każdego produktu, pomogą porównać i wybrać najlepszą opcję dla Twoich celów. Możesz przejść do sekcji „Blog”, aby zapoznać się z rodzajami i charakterystyką broni. Karabiny z mechanizmem PCP mają szereg zalet w porównaniu z konwencjonalnymi systemami pneumatyki. W niektórych przypadkach przewyższają nawet broń palną.
Celność strzału: za standard uważa się skuteczny strzał z odległości 100-120 m. Istnieją przykłady trafień seryjnych z odległości 350-400 m. Wskaźniki są nieporównywalne z danymi systemów sprężynowo-tłokowych i broni palnej.
Dokładność: mały odrzut, wygodna waga, dopracowana regulacja mechanizmów zapewniają dużą gęstość trafień.
Opłacalność: niski koszt strzału i prawie całkowity brak kosztów operacyjnych.
Niski poziom hałasu: w tej konkurencji broń palna przegrywa na starcie. Jeśli dodatkowo zamontujesz tłumik, dźwięk wystrzału będzie cichszy niż delikatne klaskanie w dłonie.
Estetyka modeli: Wiatrówki, karabiny przynoszą zarówno praktyczną, jak i estetyczną przyjemność użytkownikowi produktu z najwyższej półki.

facebook twitter